…jesteśmy po to, by świadczyć o Ziemi,
która jest naszą ostoją i gniazdem,
co mową wieków, milczeniem kamieni
wciąż sens nadaje życia chwili każdej……jesteśmy po to, by pamięcią sklejać
przyszłość z przeszłością w serdeczne ogniski
by nasza wiara, miłość i nadzieja
była przy grobach i nowych kołyskach……jesteśmy po to, by nieba podnieść
Juliusz Wątroba
drzewo, świątynię, ludzi, żniwne pole…
…jesteśmy po to, by przeminąć godnie
w długim łańcuchu rudzickich pokoleń …
Wendelinaria 2020 – relacja [14.12.2020]

Piąta edycja rudzickich spotkań organizowanych pod hasłem „Wendelinaria” była niezwykła pod wieloma względami. Planując w ubiegłym roku wydarzenie nikt się nie spodziewał, że z powodu ograniczeń związanych z pandemią nie będzie się ono mogło odbyć w tradycyjnie przychylnej i gościnnej siedzibie GOK-u w Rudzicy. Towarzystwo Miłośników Rudzicy postanowiło jednak nie rezygnować z organizacji i zdecydowano o przeprowadzeniu wydarzenia w formule online. A program w tym roku był naprawdę bogaty – po raz pierwszy „Wendelinaria” trwały aż dwa dni (4-5 grudnia 2020 r.).
Czytaj więcej...Wendelinaria 2020 [02.12.2020]

Piąta już edycja rudzickich "Wendelinarii" tym razem odbędzie się online. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: "Fizyczny dystans, społeczna bliskość? Przestrzeń: znaczenia, funkcje i przeobrażenia". Tradycyjnej konferencji naukowej towarzyszyć w tym roku będą warsztaty, spotkanie filmowe i wirtualny spacer historyczny po Rudzicy.
Seminarium naukowe
4 grudnia 2020 (piątek) godz. 10:00 - 17:00
Hasło tegorocznej edycji seminarium naukowego brzmi "Fizyczny dystans, społeczna bliskość? Przestrzeń: znaczenia, funkcje i przeobrażenia".
Pandemia COVID-19 sprawiła, że obecnie zdecydowana większość z nas osobiście zaznaje skomplikowanych relacji pomiędzy fizyczną przestrzenią a społecznym funkcjonowaniem. Relacje towarzyskie, praca, edukacja, życie religijne – większość kluczowych dla życia ludzkiego wymiarów zostało przetransferowanych w sferę wirtualną.
Do świata online przeniosły się także konferencje i seminaria naukowe – również rudzickie „Wendelinaria”. Referaty wygłosi 11 uczestników reprezentujących różne ośrodki akademickie. Wykłady Mistrzowskie wygłoszą goście specjalni spotkania: prof. Jacek Hołówka (Uniwersytet Warszawski) oraz dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki.
Więcej informacji >> https://bit.ly/seminarium_Wendelinaria
Wirtualny spacer po Rudzicy
4 grudnia 2020 (piątek) godz. 18:00
Jak wyglądało życie codzienne w dawnej Riegersdorff, czyli dzisiejszej Rudzicy, położonej na historycznym Śląsku Cieszyńskim? Jaka historia kryje się za rudzickim pomnikiem w centrum wsi? Dokąd miały prowadzić tajemnicze korytarze podziemne, których nikt nie widział, a wszyscy o nich słyszeli?
Na spacer po historycznej i współczesnej Rudzicy zaprasza Towarzystwo Miłośników Rudzicy. Naszym przewodnikiem będzie Piotr Kropka, historyk, autor znakomitej monografii: "Rudzica. Dzieje wioski i parafii od założenia do czasów współczesnych".
Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku.
Więcej informacji >> https://bit.ly/SpacerPoRudzicy
Warsztaty dla rodzin z dziećmi "Sekrety filmowe"
5 grudnia 2020 (sobota) godz. 10:00 –12:00
Serdecznie zapraszamy na warsztaty filmowe dla rodzin z dziećmi w wieku 7-10 lat.
Wyruszymy w podróż, podczas której odkryjemy kilka filmowych sekretów. Zastanowimy się nad tym, do czego służą rekwizyty? Porozmawiamy o tym, dlaczego w filmie aktorzy potrzebują charakteryzacji, a także zaprojektujemy kostium filmowy.
Prowadzenie: dr Małgorzata Cekiera
Więcej informacji >> https://bit.ly/sekretyfilmowe
Spotkanie filmowe "O czym marzymy?"
5 grudnia 2020 (sobota) godz. 18:00
W tym roku mija 40. rocznica premiery kultowego filmu Krzysztofa Kieślowskiego: „Gadające głowy”. Stworzony przez wybitnego reżysera dokument w poruszający sposób przedstawia zróżnicowany portret żyjących w epoce PRL-u Polaków.
W czasie spotkania zastanowimy się, w jakiej mierze odpowiedzi na zadawane przez Kieślowskiego pytania - "Kim jesteś?" i "Czego byś chciał/chciała?" były uzależnione od realiów epoki, a na ile możemy je traktować jako uniwersalne?
Jak wyglądałyby „Gadające głowy” w roku 2020? W jaki sposób powtarzające się w wypowiedziach bohaterów filmu Kieślowskiego pojęcia, takie jak np. wolność, mogą być rozumiane w nowych warunkach? Czy pandemia zrewidowała nasze marzenia? Chcemy również zastanowić się nad tym, w jaki sposób wynikające z pandemii: izolacja, odcięcie nas od bliskich i stale towarzyszący niepokój wpływają na nasze relacje społeczne.
Spotkanie z zaproszonym gościem poprowadzi dr Małgorzata Cekiera
Więcej informacji >> https://bit.ly/gadające_głowy
Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Rudzicy, przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.
Czytaj więcej...
Książka o kulcie św. Wendelina w Rudzicy [27.11.2020]

Do znajdującej się w Rudzicy kaplicy św. Wendelina przybywają coraz liczniejsze z każdym rokiem grupy turystów i pielgrzymów. W urzekającej przyrodniczo okolicy odkrywają oni tajemniczego świętego, który od niemal dwóch wieków czczony jest przez wielu mieszkańców Rudzicy. Teraz powstała o nim przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Rudzicy książka: „Opiekun i przyjaciel. Przewodnik wokół kultu św. Wendelina w Rudzicy”.
Czytaj więcej...