…jesteśmy po to, by świadczyć o Ziemi,
która jest naszą ostoją i gniazdem,
co mową wieków, milczeniem kamieni
wciąż sens nadaje życia chwili każdej…

…jesteśmy po to, by pamięcią sklejać
przyszłość z przeszłością w serdeczne ogniski
by nasza wiara, miłość i nadzieja
była przy grobach i nowych kołyskach…

…jesteśmy po to, by nieba podnieść
drzewo, świątynię, ludzi, żniwne pole…
…jesteśmy po to, by przeminąć godnie
w długim łańcuchu rudzickich pokoleń …

Juliusz Wątroba
Chcesz być informowany o nowościach? i

Życzenia Bożonarodzeniowe [25.12.2019]

Życzenia Bożonarodzeniowe

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim członkom, sympatykom i Rudziczanom wszelkiej dobroci płynącej od Maleńskiej Dzieciny. Pokoju, pogody ducha i przepojonych dobrocią relacji z drugim człowiekiem. Dziękujemy każdemu kto przyczynił się ubogaceniu, upiększeniu naszej Miejscowości. A wszystkim odwiedzającym, by ich drogi jak najczęściej przecinały się właśnie tutaj w naszej "Małej Ojczyźnie" - Rudzicy.

Życzy Zarząd i członkowie TMR.

Czytaj więcej...
Pogoda Jasienica z serwisu

Wendelinaria 2019 i spotkanie z Marcinem Wilkiem [26.11.2019]

Wendelinaria 2019 i spotkanie z Marcinem Wilkiem

Tegoroczna IV edycja Wendelinariów, odbyła się 22 listopada pod hasłem "Mosty, nie mury – w stronę kultury spotkania". Przyciągnęła do Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy naukowców i słuchaczy reprezentujących różne ośrodki i dyscypliny naukowe. Gościem specjalnym była w tym roku legenda „Solidarności” Grażyna Staniszewska, która na przykładzie własnych doświadczeń opowiadała o porozumieniu mimo różnic.

 

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Marcinem Wilkiem, autorem reportażu „Pokój z widokiem. Lato 1939” - 22 listopada 2019 r. [18.11.2019]

Spotkanie autorskie z Marcinem Wilkiem, autorem reportażu „Pokój z widokiem. Lato 1939” - 22 listopada 2019 r.

„Pokój z widokiem. Lato 1939” odsłania mniej znane z podręczników do historii oblicze Polski. Jak letnie miesiące 1939 roku spędzali nasi przodkowie?

„Pokój z widokiem. Lato 1939” odsłania mniej znane z podręczników do historii oblicze Polski. Jak letnie miesiące 1939 roku spędzali nasi przodkowie?
Opisując ostatnie przedwojenne lato, Marcin Wilk zajrzał do Zakopanego, spędził trochę czasu w Gdyni, przyjrzał się Zaleszczykom, ale przede wszystkim zboczył z popularnych tras turystycznych. Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju. W książce znajduje się również rozdział o Rudzicy z 1939 roku, opisywanej przez Panią Anielę Gawlas.
Marcin Wilk – dziennikarz, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował w pismach: „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Polityka”, „Znak” i in. Autor rozmów z pisarzami „W biegu… Książka podróżna” (2010) oraz książek biograficznych „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015) i „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019). Prowadzi bloga Wyliczanka ().
Strona wydarzenia na portalu Facebook:
Główny organizator: Towarzystwo Miłośników Rudzicy.
Miejsce: Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy, ul. Klubowa 124.„Pokój z widokiem. Lato 1939” odsłania mniej znane z podręczników do historii oblicze Polski. Jak letnie miesiące 1939 roku spędzali nasi przodkowie?„Pokój z widokiem. Lato 1939” odsłania mniej znane z podręczników do historii oblicze Polski. Jak letnie miesiące 1939 roku spędzali nasi przodkowie?
Czytaj więcej...