Aktualności

 • Brak zdjecia

  Spotkanie z gwarą Śląska Cieszyńskiego

  Dodano: Pon, 07 styczeń 2008

  7 grudnia 2007 roku odbył drugi wieczór historyczny tym razem pt.: „Spotkanie z gwarą Śląska Cieszyńskiego”. Wspaniałą prelekcję wygłosił dr Jan Krop autor „Słownika Gwary Śląska Cieszyńskiego”. Spotkanie ubogacił występ w języku gwarowym dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rudzicy. Oprócz występującej młodzieży szkolnej wystąpił zespół „Jasieniczaka” ze swym bogatym programem ilustrując tańcem naszą gwarę. Nie zabrakło też recytacji wierszy naszych poetów rudzickich: p. Juliusza Wątroby, który obchodził w 2007 roku 35-lecie pracy twórczej oraz p. Heleny Miklar. Wieczorowi towarzyszyła wystawa obrazów i rzeźb Wiktora Pasternego z Lipowca k/Ustronia. Pan Pasterny pisze także wiersze, z których jeden znalazł się w naszej kronice TMR. Spotkanie wszystkich ucieszyło co udowodnili uczestnicy.

 • JUBILEUSZOWA V Rudzicka Biesiada Śpiewacza

  JUBILEUSZOWA V Rudzicka Biesiada Śpiewacza

  Dodano: Pon, 12 listopad 2007

  Stało się już tradycją, że z okazji Święta Niepodległości zorganizowaliśmy Rudzicką Biesiadę Śpiewaczą, w sobotę 10 listopada 2007r. w GOK w Rudzicy. Była to już piąta, więc jubileuszowa. Pomimo że w porównaniu do lat poprzednich było mniej uczestników, jednak ok. 120 biesiadników bawiło się wspaniale.

  Czytaj więcej...

 • Brak zdjecia

  IV Spotkanie Świętojańskie

  Dodano: Pon, 11 czerwiec 2007

  Już poraz czwarty spotykamy się w Rudzicy, na "Ranczu" Państwa Olgi i Jana Koniorów.
  Urocze otoczenie, dobra muzyka i atmosfera tajemniczej nocy, związanej ze zwyczajem puszczania kwietnych wianków zachwycą każdego uczestnika tej zabawy. Spotykamy się 21. 06 br. (tj. czwartek) o godz. 18.
  Bilety na Spotkaniu w cenie 15zł od osoby, dla członków TMR 10zł od osoby do nabycia w Gminnej Bibliotece w Rudzicy.

  Zapraszamy wszystkich lubiących zabawę i śpiew.

 • Brak zdjecia

  Odpust parafialny w dolinie Św. Wendelina

  Dodano: Pon, 23 kwiecień 2007

  Corocznie 25 kwietnia z okazji wspomnienia św. Marka w naszej rudzickiej parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela obchodzimy parafialny odpust. Odpust ma niecodzienne otoczenie. Miejscem Mszy św. staje się leśna kaplica pw. św. Wendelina. Uczestnicy tej odpustowej Mszy św. przybywają pod "dach" drzew budzących się do życia. Ściągają pielgrzymi z sąsiednich parafii (Bronowa, Międzyrzecza, Jasienicy) i nie tylko. Serdecznie zapraszamy na odpust do jedynej w Polsce kaplicy poświęconej św. Wendelinowi na 25 kwietnia br. na godz. 17. Wcześniej o godz. 16.30 wyrusza procesja z kościoła parafialnego do kaplicy.

  Zapraszamy!

 • Cudowne Spotkanie Świętojańskie

  Cudowne Spotkanie Świętojańskie

  Dodano: śro, 02 sierpień 2006

  Z 22/23 czerwca, już poraz trzeci, odbyło się Rudzickie Spotkanie Świętojańskie. Pogoda jak z resztą co roku dopisała. Było to szczególne spotkanie z dwóch względów. Jeszcze w naszej krótkiej historii nie było takiej dużej ilości uczestników Nocy Świętojańskiej. „ Ranczo” Państwa Olgi i Jana Koniorów pękało w szwach przy ponad 200 osobowej liczbie osób.

  Czytaj więcej...

 • To był

  To był "Wieczór historyczny"

  Dodano: śro, 15 marzec 2006

  24 marca br. o godz. 18.00 odbył się prawdziwy "Wieczór historyczny". Mottem tego spotkania były słowa z "Tryptyku Rudzickiego" napisanego przez naszego poetę Juliusza Wątrobę: "To miejsce na mapie serca tak mi bliskie..." Wiersz napisany z okazji 700 lecia Rudzicy.

  Czytaj więcej...