Książka o kulcie św. Wendelina w Rudzicy

Do znajdującej się w Rudzicy kaplicy św. Wendelina przybywają coraz liczniejsze z każdym rokiem grupy turystów i pielgrzymów. W urzekającej przyrodniczo okolicy odkrywają oni tajemniczego świętego, który od niemal dwóch wieków czczony jest przez wielu mieszkańców Rudzicy. Teraz powstała o nim przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Rudzicy książka: „Opiekun i przyjaciel. Przewodnik wokół kultu św. Wendelina w Rudzicy”.

Skąd w Rudzicy wziął się kult św. Wendelina? Jak to się stało, że w urokliwej leśnej dolinie zbudowano w 1876 roku kaplicę, poświęconą pochodzącemu z Wysp Brytyjskich świętemu? Kim był ten tajemniczy Wendelin, żyjący na przełomie VI i VII wieku? W jakich innych miejscach na świecie żywy jest jego kult? Gdzie się warzy wyśmienite piwo św. Wendelina? O co proszą odwiedzający rudzicką kaplicę w zapisywanych w księgach tekstach? W jaki sposób mieszkańcy Rudzicy i okolic pielęgnują kulturową spuściznę i związane ze św. Wendelinem zwyczaje?

Odpowiedzi na te pytania – i wiele wiele innych ciekawostek – znaleźć można w liczącej aż 225 stron publikacji. Książka jest ilustrowana licznymi zdjęciami, znajdują się w niej także przetłumaczone z języka niemieckiego modlitwy do świętego. Całość jest świetnym opisem niezwykłej troski mieszkańców Rudzicy i okolic o przekazane przez poprzednie pokolenia dziedzictwo kulturowe.

Książkę można zamówić poprzez profil Towarzystwa Miłośników Rudzicy na Facebooku. Druk książki był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Jasienicy.

Zapraszamy do lektury!

Źródło zdjęcia: slaskie.travel

Towarzystwo Miłośników Rudzicy

43-394 Rudzica 124
NIP 937 23 89 708
REGON 072864457

Mapa Rudzicy

Towarzystwo Miłośników Rudzicy © 2021. All Rights Reserved.

Developed by DOT.Creativity