Wendelinaria 2020 – relacja

Piąta już edycja rudzickich spotkań organizowanych pod hasłem „Wendelinaria” była niezwykła pod wieloma względami. Planując w ubiegłym roku wydarzenie nikt się nie spodziewał, że z powodu ograniczeń związanych z pandemią nie będzie się ono mogło odbyć w tradycyjnie przychylnej i gościnnej siedzibie GOK-u w Rudzicy. Towarzystwo Miłośników Rudzicy postanowiło jednak nie rezygnować z organizacji i zdecydowano o przeprowadzeniu wydarzenia w formule online.  A program w tym roku był naprawdę bogaty – po raz pierwszy „Wendelinaria” trwały aż dwa dni (4-5 grudnia 2020 r.).

Pierwszym punktem było tradycyjne seminarium naukowe, tym razem odbywające się pod hasłem „Fizyczny dystans, społeczna bliskość? Przestrzeń: znaczenia, funkcje i przeobrażenia”, nawiązującym do konsekwencji pandemii. Podczas obrad zastanawiano się nad tym, na ile możliwe jest zastępowanie przez wirtualne narzędzia tradycyjnych form relacji towarzyskich, pracy, edukacji czy życia religijnego. Reprezentujący różne ośrodki naukowe badacze (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Adama Mickiewicza) prezentowali wyniki swoich badań, poświęconych tej problematyce. Wykłady Mistrzowskie wygłosiło dwóch wybitnych naukowców – filozof prof. Jacek Hołówka (Uniwersytet Warszawski) oraz socjolog prof. Krzysztof Łęcki (Uniwersytet Śląski). Po skończonych obradach zorganizowano „Wirtualny spacer po Rudzicy”, którego przewodnikiem był historyk Piotr Kropka, autor monografii „Rudzica. Dzieje wioski i parafii od założenia do czasów współczesnych”. Dzieląc się swoją wiedzą i archiwalnymi zdjęciami, przytaczał wiele pasjonujących ciekawostek z życia wioski. Cały „wirtualny spacer” został nagrany i można go w każdej chwili obejrzeć na portalu youtube.

Drugi dzień wydarzenia zainaugurowały świetnie przyjęte warsztaty filmowe dla rodzin z dziećmi prowadzone przez dr Małgorzatę Cekierę, która moderowała także wieczorną odsłonę filmowej części „Wendelinarii”. Nawiązując do 40 rocznicy premiery filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające głowy”, w którym reżyser pytał „Kim jesteś?” i „Czego byś chciał/chciała?”, wraz dr Agnieszką Skorupą, psycholożką pracującą w Uniwersytecie Śląskim i biorącymi udział w dyskusji widzami zastanawiano się, jak dziś mogłyby brzmieć odpowiedzi na te pytania.

Konieczność organizacji „Wendelinarii” w wersji online odebrała możliwość fizycznego spotkania się w Rudzicy, lecz pomogła też wziąć udział w wydarzeniu szerokiej grupie osób.  Organizator – Towarzystwo Miłośników Rudzicy – dziękuje Starostwu Powiatowemu w Bielsku-Białej za wsparcie finansowe wydarzenia i Urzędowi Gminy w Jasienicy za pomoc w jego organizacji.

Do zobaczenia za rok!

 

Towarzystwo Miłośników Rudzicy

43-394 Rudzica 124
NIP 937 23 89 708
REGON 072864457

Mapa Rudzicy

Towarzystwo Miłośników Rudzicy © 2021. All Rights Reserved.

Developed by DOT.Creativity