Dwudniowe „Wendelinaria” już wkrótce w Rudzicy!

W czwartek (25.11) odbędzie się spotkanie poświęcone kulturze regionu i rodzinnym historiom. Najpierw pani Sabina Losa przedstawi wyniki swojej pracy magisterskiej, poświęconej intrygującemu kultowi św. Wendelina w Rudzicy. Dlaczego temu nieznanemu w Polsce świętemu zbudowano w 1876 roku kaplicę w środku rudzickiego lasu? Kto do niej obecnie przyjeżdża? Jaki potencjał turystyczny posiada to miejsce? W drugiej części czwartkowego spotkania Artur Cielecki zaprosi nas na „rodzinne warsztaty genealogiczne”. Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie poszukiwać własnych korzeni, gdzie znaleźć można cenne dokumenty i na co zwracać uwagę, kiedy próbujemy rekonstruować nasze rodzinne historie.

Piątkową odsłonę „Wendelinarii” (26.11) rozpocznie o godz. 9.30 tradycyjne seminarium naukowe – tym razem odbywające się pod hasłem „Człowiek w ruchu. Migracje, rewizje i zmiany”. Dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni – i ich społeczne reperkusje – w oczywisty sposób będą kontekstem referatów badaczy reprezentujących różne ośrodki naukowe z całej Polski. Gościem Specjalnym seminarium będzie prof. Tadeusz Sławek – wybitny uczony, poeta, tłumacz, eseista, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002. Punktualnie o godz. 12.00 w piątek wygłosi wykład zatytułowany „Gdzie znajdę azyl? Kto mi da gościnę? Wędrówki drogami lasu”.

Zwieńczeniem dwudniowych spotkań w ramach „Wendelinarii 2021” będzie piątkowy (godz. 19.30) koncert zbierającego entuzjastyczne recenzje zespołu RUINA BAR. To warszawska grupa grająca alternatywnego soft-rocka z domieszką wielu różnych stylów. RUINA BAR  przybywa do Rudzicy z muzycznym lekarstwem na jesienne niemoce i zgryzoty. Wkrótce ukaże się ich debiutancki album „Tango na tłuczone talerze” (Klamka Music Records).

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w GOK Rudzica. Organizatorem „Wendelinarii” jest Towarzystwo Miłośników Rudzicy – przy wsparciu Powiatu Bielskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy.

Komitet organizacyjny „Wendelinarii”: dr Marcin Biernat, dr Rafał Cekiera, mgr Kamil Cekiera, mgr Damian Świńczyk, mgr Jolanta Zienkiewicz.

Towarzystwo Miłośników Rudzicy

43-394 Rudzica 124
NIP 937 23 89 708
REGON 072864457

Mapa Rudzicy

Towarzystwo Miłośników Rudzicy © 2021. All Rights Reserved.

Developed by DOT.Creativity