Wendelinaria 2021 – wykład pana prof. Tadeusza Sławka

Pan prof. Tadeusz Sławek przedstawił nam podczas wykładu w Rudzicy swój własny „MIGRACYJNY DEKALOG”. Udostępniamy go – wraz z całym zarejestrowanym podczas „Wedenlinarii” wykładem.

„MIGRACYJNY DEKALOG” PROF. TADEUSZA SŁAWKA:

1. To co żyje, nie musi być z twojej ojczyzny, aby żyć.

2. Życie jest bezpaństwowe i nie ma paszportu. Paszport można zgubić, odzyskać – życia nie. Wiza może być wielokrotna. Życie, każde życie, jest wyłącznie jednokrotne.

3. Jeśli nie przystajesz na prawo innego do bycia domownikiem, to przyznaj mu przynajmniej prawo do odwiedzin.

4. Wspólne życie koło siebie i z sobą jest nieuniknione. Chodzi o rozumną politykę migracyjną, ale będzie ona czysto administracyjną konstrukcją, jeśli nie zakorzeni się w empatycznym rozumieniu.

5. Jest człowiekiem – to punkt wyjścia. Na pytanie skąd przyszedł, o co mu chodzi – przyjdzie czas.

6. Gdy ci mówią, że masz większe prawa jako obywatel niż jako człowiek, nie wierz im ani przez chwilę.

7. Zachowaj zdolność do zdziwienia. Ta bowiem pozwala ci zobaczyć, że nie wiesz wszystkiego, nie wszystko potrafisz przewidzieć. Obroni cię też przed tymi, którzy wszystko wiedzą i wszystko przewidują.

8. Wbrew politykom spróbuj znaleźć wspólny horyzont dla polityki i etyki. Tak, wiem, nazwą cię naiwnym albo pożytecznym idiotą. Ale trudno. To i tak niska cena za przyzwoitość.

9. Zawsze pamiętaj o wielkiej nauce Spinozy: nikt nie rodzi się obywatelem, obywatelem trzeba się stać. Szkoła kształcąc mądrze ma wychowywać nie wyborcę, ale obywatela – czyli osobę zdolną do samodzielnego, krytycznego myślenia.

10. Ale jest i drugie ostrzeżenie Spinozy. Społeczeństwo ludzi dających sobą powodować i bezmyślnie posłusznych nie jest już społeczeństwem, lecz pastwiskiem na którym pasie się trzoda. Dlatego podtrzymujmy gotowość do mądrego i rozważnego sprzeciwu.

Towarzystwo Miłośników Rudzicy

43-394 Rudzica 124
NIP 937 23 89 708
REGON 072864457

Mapa Rudzicy

Towarzystwo Miłośników Rudzicy © 2021. All Rights Reserved.

Developed by DOT.Creativity