Florian Kohut

Florian Kohut urodził się 23 kwietnia 1952r. w Rudzicy. Jest synem Józefa Kohuta i Marty z d. Miklar. Absolwent Państwowego Ogniska Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Uczeń artystów Małgorzaty Kudły, Stanisława Szopinetera i Franciszka Suknarowskiego. Cennych wskazówek udzielił mu znany artysta plastyk Ignacy Bieniek.

W 1989r. otrzymuje uprawnienia artysty plastyka nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, w tym samym czasie zostaje członkiem Sztuki Polskiej. Od 2001r. członek Związku Artystów Plastyków. W 2005r. przyjęty do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Maluje od 40 lat. Dowodem uznania Jego Twórczości są nagrody, zaproszenia na wystawy indywidualne, plenery, spotkania autorskie i prowadzenie warsztatów plastycznych. Jego prace są wystawione w licznych galeriach w kraju i poza jego granicami. To za sprawą twórczości Floriana Kohuta Rudzica znalazła się na mapie artystycznej Polski, stając się nie jako stolicą strachów polnych. Strach polny to motyw przewodni twórczości artysty – znak rozpoznawczy.

Florian Kohut, nie tylko maluje, ale również jest projektantem wielu dekoracji, autorem ilustracji do książek i czasopism. Artysta jest niezwykle związany z rodzinną miejscowością, widać to nie tylko w Jego twórczości, z której wręcz emanuje rodzinny krajobraz, zwyczaje ale także przez działalność na rzecz lokalnej społeczności.

W 1991r. nastąpiło otwarcie jedynej w Polsce Galerii Autorskiej „Pod strachem polnym”. Od tego roku zajął się organizacją „święta stracha polnego” – barwnych korowodów strachów, występów artystycznych. Od początków swej kariery artystycznej bierze udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Tam w Plenerze na placu Hoffa maluje centrum Wisły.

Od wielu lat współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy przeznaczając na aukcje swoje obrazy, z których dochód zasila konto fundacji. Współpracuje z wieloma Stowarzyszeniami Pomocy Społecznej przekazując obrazy na aukcje.

Piszą o nim dziennikarze, ludzie nauki i kultury, wielbiciel Jego twórczości. Przygotowano o nim wiele programów telewizyjnych.

Prace Floriana Kohuta znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych nie tylko w kraju, ale także w Niemczech, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Rosji, Łotwie, Szwajcarii, we Włoszech, Grecji, Czechach, Węgrzech i na Ukrainie. Jego sztuka zawitała także na inne kontynenty: do RPA, Maroko, Japonii, Kanady, USA, Australii. Ostatnio Jego prace zostały zakupione do Muzeum Chopina w Żelazowej Woli.

Florian Kohut jest członkiem Towarzystwa Miłośników od chwili jego powstania, jednym z jego współzałożycieli. Aktywnie uczestniczy w pracach wydawniczych Towarzystwa udostępniając bezpłatnie swoje obrazy do ilustrowania wydawanych pozycji książkowych. Artysta Plastyk w 2006r. był nominowany z gminy Jasienica do Nagrody Starosty bielskiego im. Ks. Józefa Londzina.

Towarzystwo Miłośników Rudzicy postanowiło uchwałą nr 04/06 wpisać artystę Floriana Kohuta do Księgi Ludzi Zasłużonych dla Rudzicy i uhonorować Go okolicznościowym medalionem.

Towarzystwo Miłośników Rudzicy

43-394 Rudzica 124
NIP 937 23 89 708
REGON 072864457

Mapa Rudzicy

Towarzystwo Miłośników Rudzicy © 2021. All Rights Reserved.

Developed by DOT.Creativity